Essa - co to znaczy

ESSA – co oznacza to słowo? Sobota i Wini wyjaśniają!

Słowo te pojawia się bardzo często w różnych wersach popularnych raperów. Poznaj znaczenie i genezę ESSY według Winiego!

Co to jest ESSA?

Bardzo popularne i powszechne słowo. Od wielu lat, raperzy z labelu Stoprocent wypowiadają ESSA w swoich kawałkach. Można było się w sumie domyślić co oznacza popularne ESSA, jednak nigdy jeszcze nie poznaliśmy dokładnej definicji. Wini wraz na feat’cie z Sobotą nagrali numer, w którym poniekąd tłumaczą ESSE, jednak nie podali znaczenia tego słowa. W kawałku podali bardziej kilka skojarzeń tego wyrażenia.

ESSA – Skąd się wzięło? Geneza powstania

Hasło ESSA pochodzi z utworów Winiego, popularnego rapera. Wini przyznaje, że spotkał się z tym hasłem po raz pierwszy na imprezach w Szczecinie, gdzie młodzi imprezowicze, często pod wpływem alkoholu i narkotyków wykrzykiwali słowo “essa”.

Wini w wywiadzie z Krzysztofem Skonieczny, która trwała prawie półtorej godziny, odpowiada, że ESSA, to imprezowy okrzyk bojowy. Używany jest, gdy osoba jest czymś bardzo zadowolona – krzycząc ESSA pokazujemy jak bardzo jesteśmy czymś podekscytowani. Używa się tego słowa także podczas przywitania, czy pożegnania. Oczywiście Wini dokładnie tak tego nie opisał.

Wini udzielił dość ciekawej odpowiedzi: To jest imprezowy okrzyk bojowy. Jest zajebista impreza, nap**rdoliłeś się, jak nie wiadomo co, i już po prostu ci uderzyło do głowy, i krzyczysz „ESSA!”.

Poznaliśmy także genezę tego wyrażenia. Opowiada o pierwszych imprezach techno w Szczecinie, gdy chodził na imprezy ze znajomymi. Przytoczył sytuację, w której to gangsterzy naćpani po tabletkach, głośno krzyczeli kultowe słowo ESSA.

Wywiad trwa prawie 1.5h, podczas niego, chłopaki podróżują wieczorem po mieście rozmawiając na różne tematy.

Essa!

Winicjusz Bartków, to dość znany raper, który zaraz jest wydawcą i od niedawna także, jeśli można tak powiedzieć, dziennikarzem. Wini charakteryzuje się specyficznym podejściem do życia i bardzo ciekawym humorem. W jego wypowiedziach często usłyszeć możemy nie raz śmieszne żarty. Wini prowadząc “wywiady” porusza zwykle ciekawe tematy nurtujące słuchaczy. Nie we wszystkich wywiadach różnych dziennikarzy możemy spotkać się z taką bezpośredniością jak właśnie u Winiego.

Wini jest założycielem wytwórni Stoprocent. Nie boi się mówić co mu leży na sercu. Zawsze rozmawia jak równy z równym, pyta o to, co chce zapytać. W wywiadach Winiego bardzo często odkrywane są ciekawe smaczki polskich raperów. Ostatnio podczas wywiadu gospodarz opowiedział, jak powstało słowo Essa, w branży hip-hopowej takie słów bardzo często pada w zwrotkach, więc poznanie genezy i znaczenia Essy po tylu latach dodało fajny smaczek do kawałków Stoprocent.

Essa i do następnego!